Veeam Software 23 kwietnia 2024 r. ogłosił przejęcie Coveware, dostawcy usług reagowania na incydenty związane z wymuszeniami cybernetycznymi.
Coveware by Veeam ma zapewnić wiodące w branży usługi reagowania na incydenty związane z cyberprzestępczością oraz zwiększyć proaktywną gotowość przedsiębiorstw w ramach obecnej oferty Veeam w zakresie ochrony danych i odzyskiwania ich po ataku ransomware.
Coveware x Veeam
Coveware będzie oferować funkcje funkcje śledcze i naprawcze przy użyciu Veeam Data Platform, a także proaktywne usługi Veeam Cyber Secure.
Założona w 2018 r. firma Coveware oferuje oprogramowanie oraz usługi, które umożliwiają szybką diagnostykę w ramach kryminalistyki cyfrowej (ang. forensic triage), pełne spektrum negocjacji z cyberprzestepcami i czynności naprawcze, a także usługi deszyfrowania. Coveware by Veeam będzie działać tak, jak dotychczas, świadcząc usługi reagowania na incydenty dla ofiar cyberataków, a także aktywnie współpracując z klientami korporacyjnymi w zakresie przygotowywania ich do reagowania na cyberzagrożenia.
Coveware zapewnia Veeam bardziej proaktywne podejście do ochrony cybernetycznej. Połączenie możliwości Veeam w zakresie tworzenia kopii zapasowych z technologią Coveware eliminującą szyfrowanie powinno skrócić czas wykrywania i odzyskiwania danych, minimalizując skutki ataku
– powiedział cytowany w komunikacie prasowym Phil Goodwin, wiceprezes ds. badań w IDC.
Badania Veeam i IDC
Z badań Veeam i IDC wynika, że:
- 76% firm zostało zaatakowanych ransomware w ciągu ostatniego roku;
- 7 na 10 przedsiębiorstw potrzebuje dni lub tygodni, by odzyskać dane po ataku;
- w ponad połowie przypadków (58%) okup został zapłacony, ponieważ awaria systemu backupu wpłynęła na niekompletność kopii zapasowych.
Zakres usług Coveware by Veeam
Zakres usług Coveware by Veeam obejmuje:
- zautomatyzowaną technologię działającą w środowisku operacyjnym klienta, która umożliwia przeprowadzanie cyfrowej analizy kryminalistycznej i ocenę wpływ ataku oraz identyfikację ransomware (w tym wariant złośliwego oprogramowania, grupę przestępczą, punkt wejścia), a także pomaga odzyskać zaszyfrowane dane. Platforma SaaS (Software as a Service) pomaga wizualizować dane i odpowiadać na kluczowe pytania dotyczące każdego ataku;
- globalny zespół ekspertów ds. cyberzagrożeń, którzy współpracowali z największymi firmami na świecie w celu oceny ryzyka, zapobiegania i odzyskiwania danych po cyberatakach;
- dostęp do stale aktualizowanych danych na temat wariantów oprogramowania ransomware, analizy wektorów ataków, ich śladów i opcji odzyskiwania, które umożliwiają lepsze zapobieganie oraz szybsze odzyskiwanie danych.