Oprogramowanie HPE VM Essentials (VME)
To ujednolicone środowisko zarządzania maszynami wirtualnymi zapewnia wybór i elastyczność w zarządzaniu zwirtualizowanymi obciążeniami w środowiskach hybrydowych. Nowe rozwiązanie upraszcza zarządzanie dzięki zintegrowaniu istniejących zwirtualizowanych obciążeń z nowym hiperwizorem HPE VME. Dzięki zastosowaniu chmury HPE GreenLake i rozwiązania HPE VM Essentials użytkownicy mogą ograniczyć całkowity koszt posiadania (TCO) nawet 5-krotnie (na podstawie wewnętrznych testów i analiz HPE). HPE VM Essentials jest elementem globalnej sieci wsparcia HPE i ekosystemu niezależnych dostawców oprogramowania. HPE promuje VM Essentials jako alternatywę dla VMware ESXi.
HPE VM Essentials jako samodzielne oprogramowanie ma być ogólnie dostępne w grudniu br. i zakwalifikowane do pracy z najnowszymi rozwiązaniami HPE ProLiant Compute i HPE Alletra Storage. Na wiosnę 2025 r. planowana jest dostępność HPE VM Essentials z HPE Private Cloud Business Edition.
HPE Alletra Storage MP X10000
Nowa obiektowa pamięć masowa została zaprojektowana z myślą o skali eksabajtowej – osiąga nawet 6-krotnie wyższą wydajność w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami (na podstawie wewnętrznych testów HPE oraz analiz publicznie dostępnych danych z listopada 2024). Zróżnicowana, wieloprotokołowa (ang. multi-protocol, MP), zdezagregowana architektura pamięci masowej HPE upraszcza zarządzanie infrastrukturą w środowiskach hybrydowych. HPE Alletra Storage MP X10000 została zoptymalizowana pod kątem szybszego zapisywania i pobierania danych obiektowych. Jest przeznaczona do zastosowań, takich jak repozytoria danych (ang. data lakes) oraz ochrona danych.
Pamięć masowa HPE Alletra Storage MP X10000 będzie ogólnie dostępna w grudniu 2024 r. Pamięć X10000 z bezpośrednim dostępem do akcelerowanej infrastruktury obliczeniowej Nvidia ma być dostępna latem 2025 r.
Nowe rozwiązania dla podmiotów działających w obszarach regulowanych
HPE wprowadzi „zarządzanie rozłączone” (ang. disconnected management) do swojej oferty rozwiązań chmur prywatnych i blokowych pamięci masowych, umożliwiając korzystanie z chmury w lokalizacjach, które nie mogą mieć połączenia z internetem. Wykwalifikowani partnerzy będą również mogli dostarczać rozwiązania tzw. suwerennej chmury prywatnej obsługiwane za pomocą HPE GreenLake.
HPE Private Cloud Enterprise Disconnected wraz z suwerennymi usługami chmurowymi obsługiwanymi przez partnerów ma być dostępna wiosną 2025 r. HPE Alletra Storage MP Disconnected ma być ogólnie dostępna w pierwszej połowie 2025 r.
HPE Private Cloud AI
HPE Private Cloud AI (opracowana wspólnie z Nvidia) rozszerza swój ekosystem AI o nowych partnerów i obsługiwane zastosowania. HPE rozszerza program Unleash AI o sześciu nowych partnerów: Codeium, Contextual.AI, Dataiku, IronYun, Securiti i Writer. Ponadto, Deloitte pogłębia współpracę z HPE i wdroży swoje rozwiązania AI, takie jak C-Suite AI, na bazie HPE Private Cloud AI.
HPE współpracuje z Nvidia, aby opracować bezpośrednią ścieżkę danych dla transferów bezpośredniego dostępu do pamięci (DMA) między pamięcią GPU, pamięcią systemową i X10000, co ma kluczowe znaczenie dla zastosowań AI. Taka bezpośrednia ścieżka jeszcze bardziej zwiększy przepustowość systemu, zmniejszy latencję i poprawi wykorzystanie GPU.
3 superkomputery zbudowane przez HPE na podium rankingu TOP500
Firma HPE poinformowała w Atlancie podczas konferencji SC24, gromadzącej specjalistów w dziedzinie obliczeń o wysokiej wydajności (HPC) i R&D, że zbudowane przez nią superkomputery zajmują obecnie trzy pierwsza miejsca na liście najszybszych superkomputerów na świecie, wykorzystując sztuczną inteligencję do wspomagania w realizacji odkryć naukowych z zakresu energetyki, bezpieczeństwa i innych. Umożliwiają one instytucjom badawczym i dużym przedsiębiorstwom obsługę większych obciążeń.
Superkomputer El Capitan
El Capitan, zbudowany dla Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego (National Nuclear Security Administration (NNSA)) i Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) we współpracy z AMD osiągnął moc 1.742 eksaflopsów w tegorocznej listopadowej edycji TOP500, co uczyniło go najpotężniejszym superkomputerem na świecie. Na miejscu 2. zweryfikowanych systemów eksascalowych znalazł się superkomputer zaprojektowany przez HPE: Frontier pracujący w Oak Ridge National Laboratory (ORNL), a na miejscu 3. Aurora w Argonne National Laboratory (ANL).
HPE dostarczył również najpotężniejsze w Europie trzy superkomputery przeznaczone do badań klimatologicznych, meteorologicznych i w zakresie energetyki. Siedem systemów HPE plasuje się w pierwszej dziesiątce rankingu Top500, a osiem znajduje się w pierwszej piętnastce rankingu Green500.